دلایل و راه های رفع گرفتگی لوله جاروبرقی نحوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی


			
		دلایل و راه های رفع گرفتگی لوله جاروبرقی
		نحوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی
0رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

 

جاروبرقی یکی از وسایل تمیزکاری است که بیشتر در هر منزلی وجود دارد. نمی توان خانه را بدون استفاده از جارو برقی تصور کرد، ولی چنانچه این دستگاه از قدرت مکش خوبی برخوردار نباشد آلودگی را بر روی فرش و موکت مانده و بدتر از آن سبب منتشر شدن گرد و غبار و ذرات ریز آلرژی‌زا در هوا می‌شود.
چگونه لوله جاروبرقی را باز کنیم؟

در خیلی از موارد علت افت قدرت مکش جاروبرقی، گرفتگی یا به عبارت آسان تر، گیر کردن اجسام در بخشی از دستگاه است. خوشبختانه، اکثر دستگاه‌های جارو برقی به شیوه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که رفع گرفتگی لوله جاروبرقی در آن‌ها به آسانی امکان‌پذیر است. برای ارزیابی قدرت مکش دستگاه کافی است سر لوله جاروبرقی را روی کف دست خود فشار دهید. با این شیوه ساده به راحتی می‌توان مکش دستگاه را ارزیابی کنید. چنانچه احساس می‌کنید مکش دستگاه ضعیف است به احتمال زیاد مشکل گرفتگی وجود دارد.

 

گرفتگی لوله جاروبرقی, رفع گرفتگی لوله جاروبرقی,نحوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

گرفتگی لوله جاروبرقی

 

شیوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

چنانچه جاروبرقی شما مکش ضعیفی دارد و به خوبی زباله های خانه را جمع نمی کند، اغلب نخستین چیزی که باید کنترل شود، لوله آن است. امکان دارد زمان جارو کردن، به صورت تصادفی جارو برقی جسمی را بلعیده باشد یا مقداری مو لوله جارو برقی را بسته باشد. در ادامه با شیوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی آشنا شوید و این مشکل را خودتان در منزل حل کنید.

 

عیب یابی لوله جاروبرقی

نخستین قدم این است که با بررسی جاروبرقی مشکل آن را بررسی کنیم و مشخص کنیم گرفتگی در کدام قسمت از جاروبرقی وجود دارد. کیسه جاروبرقی را خالی کنید و فیلتر را تمیزکنید. اکنون با دقت برس و شلنگ مسدود شده را کنترل کنید. به احتمال زیاد می توانید گرفتگی لوله جاروبرقی را ببینید. این گرفتگی امکان دارد در نقطه اتصال شلنگ جاروبرقی با بدنه آن باشد یا در طول لوله گرفتگی وجود داشته باشد.

 

دلیل گرفتگی لوله جاروبرقی

- جمع آوری بیش از اندازه موهای زائد و بقایای حیوانات خانگی

- نقص عملکرد فیلترها

- نگهداری ضعیف دستگاه

- جاروبرقی را روی سطوح مرطوب و اشباع شده از خاک بگیرید.

 

گرفتگی لوله جاروبرقی, رفع گرفتگی لوله جاروبرقی,رفع گرفتگی جاروبرقی

گونه لوله جاروبرقی را باز کنیم

 

تمیز کردن شیلنگ

به صورت متوسط ، شیلنگ جاروبرقی باید هر ماه حدود یک بار تمیز شود. ولی امکان دارد بسته به تعداد استفاده شما از جاروبرقی بیشتر یا کمتر از این باشد.

 

شیلنگ را از جای خود خارج کنید. اینکار با توجه به نوع جاروبرقی امکان دارد فرق داشته باشد. مثلا در بعضی از جاروبرقی ها تنها با فشار دادن یک دکمه لوله از بدنه جدا می شود. برای مطمئن شدن میتوانید دفترچه راهنمای جاروبرقی را مطالعه کنید.

 

به علت های ایمنی ، پیش از آغاز این کار دستگاه  خود را از برق جدا کنید تا از خطر شوک پیشگیری شود. زمانی که لوله را از جارو خارج کردید ، اکنون زمان آن است که لوله را بررسی کنید. لوله را صاف نگه دارید و تلاش کنید به داخل آن نگاه کنید. چنانچه شیلنگ مسیر مشخصی نشان ندهد ، معلوم شود که مسدود است.

 

همه این مشکلات حتما به معنای عوض کردن لوله جاروبرقی شما نیست. عوض کردن تنها در صورت وجود سوراخ یا پارگی و نشت هوا ضروری است. تنها با تمیز کردن حرفه ای مشکل برطرف می شود.

 

اکنون یک سیم یا یک ابزار بلند بردارید ، آنگاه ، آن را داخل شلنگ قرار دهید و در صورت لزوم فشار دهید. قرار است با اینکار ، مواد زائد جامد که باعث انسداد شده از لوله خارج شود. از استفاده از هر نوع چیز تیز برای این شیوه خودداری کنید. همین طور در هنگام کار اهمیت دارد که شما به شیوه آرام انجام دهید. چنانچه توجه نداشته باشید و با خشونت رفتار کنید ، امکان دارد لوله سوراخ شود که این به صرف هزینه بسیاری برای خرید شیلنگ جدید احتیاج خواهد داشت.

 

چطور می توانیم محل گرفتگی در جاروبرقی را مشخص کنیم؟

برای آنکه متوجه شوید گرفتگی در کفی پارویی جاروبرقی می باشد یا خیر؟ می توانید به صورت ظاهری با توجه و با چشم خود آن را نگاه و بررسی کنید برای اینکه لوله را از جهت گرفتگی بررسی کنید باید آن را از دستگاه جدا کرده و عمودی در دست بگیرید جسم کوچکی مانند یک مهره کوچک داخل لوله بیندازید چنانچه این جسم به آسانی از آن عبور کرد و بر زمین افتاد متوجه خواهید شد که لوله جاروی شما نگرفته است در غیر این صورت قسمت مسدود شده همان خرطومی می باشد.

 

برای اینکه تشخیص دهید که آیا محفظه مکش دچار گرفتگی شده است یا نه؟ بهتر است که اول دستکش دست کرده و انگشت خود را در دهانه مکش جاروبرقی وارد کنید به صورت معمول گرفتگی در این قسمت اتفاق می افتد.

 

گرفتگی لوله جاروبرقی, رفع گرفتگی لوله جاروبرقی,لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم

نحوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

 

شستن شیلنگ

برای برطرف کردن انسداد شیلنگ جاروبرقی ، آب می تواند راهکار ایده آل شما باشد. باید شیلنگ را از جاروبرقی جدا کنید و در حالی که آن را در وضعیت U قرار داده اید ، آن را با آب پر کنید. بعد از آن بگذارید تا آلودگی خیس بخورد و نرم شود. شیلنگ را تکان دهید تا درون لوله تمیز و شستشو داده شود ، آنگاه دورن آن آب بگیرید. این کار را چند بار تکرار کنید تا درون شلنگ کاملا تمیز شود. برای نتیجه موثر ، باید شلنگ را با آب گرم خیس کنید.

 

راهکار دیگر این است که شلنگ آب را به آن وصل کنید و بگذارید یک فشار آب قوی از آن عبور کند. گرفتگی باید به آسانی از انتهای دیگر شلنگ بیرون برود.

 

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلتر جارو چنانچه فیلتر جاروبرقی دچار گرفتگی شود و یا کثیف و آلوده شود می تواند سبب کم شدن قدرت مکش جاروبرقی شود برای اینکه مشکل را رفع کنید باید فیلتر جاروبرقی را در آورده و آن را در فضای آزاد تمیز کنید می توانید به آهستگی به آن ضربه بزنید تا گرد و غبار آن پاک شود چنانچه متوجه شدید که گرفتگی بسیار زیاد است و فیلتر با ضربه زدن تمیز نمی شود باید آن را عوض کرد.

 

گرفتگی لوله جاروبرقی, رفع گرفتگی لوله جاروبرقی,رفع مشکل مکش و لوله جارو برقی

لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم

 

تمیز کردن کیسه جاروبرقی

آلوده‌بودن و گرفتگی فیلتر جارو برقی هم می‌تواند عامل افت قدرت مکش دستگاه جاروبرقی نیمه صنعتی باشد. برای برطرف کردن گرفتگی در این قسمت فیلتر را برداشته در فضای آزاد و بیرون از خانه به آن به آهستگی ضربه بزنید تا گرد و غبار از آن جدا شود. چنانچه گرفتگی منفذها همچنان وجود دارد باید فیلتر را عوض کنید. از شستن فیلتر مگر طبق دستورالعمل تولیدکننده پرهیز کنید.

 

چرا هوای خروجی از جاروبرقی شامل گرد و غبار است ؟

خیلی آسان است. کیسه جاروبرقی شما پر شده است و احتیاج به خالی کردن دارد. همین طور در این چنین شرایطی کیسه جاروبرقی را جدا نموده و بشویید و بگذارید حداقل برای 24 ساعت کیسه به طور کامل خشک شود. بیشتر کیسه های جاروبرقی قابلیت شستشوی دوباره را دارند و به آسانی میتوان آن ها را شست و گرد و غبار هایی که در منفذهای آن هستند را حذف کرد و یا حتی میتوانید از کیسه های یک بار مصرف جاروبرقی استفاده کنید که سریع بتوان عوض کرد و برای انواع مدل های جاروبرقی امروزی طراحی شده اند.

 

گرفتگی لوله جاروبرقی, رفع گرفتگی لوله جاروبرقی, نحوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

رفع مشکل مکش و لوله جارو برقی

 

توصیه های پیشگیرانه

- با سرویس و نگهداری منظم جاروبرقی می توان از گرفتگی لوله جاروبرقی پیشگیری کرد.

پس از هر بار استفاده از جاروبرقی، فیلتر، کیسه و شلنگ جارو را چک کنید. چون مو، اشیای کوچک و حتی گرد و غبار لوله جاروبرقی را مسدود می کند.

 

- در زمان خرید جاروبرقی تلاش کنید با توجه به هزینه خود، جاروبرقی باکیفیت خریداری کنید. بعضی جاروبرقی ها به این آسانی با آشغال، مو و… مسدود نمی شوند.

 

- نگهداری از جاروبرقی و توجه به توصیه ها، شما را از عوض کردن زودبه زود جاروبرقی و صرف هزینه های زیاد بی نیاز می کند.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

رای خود درباره این پست انتخاب کنید
  • icon
  • icon
    نظرات
      arrow