قلعه مجلل و زیبای اوزاکا در ژاپن


			
		قلعه مجلل و زیبای اوزاکا در ژاپن
0
قلعه زیبا و با شکوه اوزاکا (اوساکا)   اوزاکا شهر پر جاذبه ای است که می توانید در ...


قلعه زیبا و با شکوه اوزاکا (اوساکا)

 

اوزاکا شهر پر جاذبه ای است که می توانید در آن بسیاری از جاذبه های گردشگری تاریخی را مشاهده کنید که این جاذبه ها در نوع خود کم نظیر هستند. یکی از بناهای تاریخی زیبا و باشکوه این شهر، قلعه اوساکا است که سالانه مسافران از راههای نزدیک و دور از این قلعه بازدید میکنند و به دیدن شکوفه های گیلاس زیبا در بهار و همچنین برگ های رنگارنگ پاییز می آیند.

معرفی قلعه تاریخی اوساکا (اوزاکا)

قلعه اوساکا یا اوزاکا (به ژاپنی: 大坂城 Ōsaka-jō) یکی از معروف‌ترین قلعه‌ها در کشور ژاپن است که سالانه گردشگران زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. قلعه‌ی اوزاکا از دیدنی های ژاپن است که به‌ عنوان نماد شهر اوزاکا (اوساکا) قلمداد می‌شود. امروزه این اثر به‌ عنوان یک دارایی تاریخی مهم توسط دولت ژاپن نگهداری می‌شود.

قلعه اوزاکا,قلعه اوساکا,کاخ اوزاکا

تاریخچه قلعه اوزاکا

 

بخش هایی از جاذبه های قلعه اوزاکا، خندق اصلی و دیوارهای دفاعی سنگی فراوانی است که قلعه را احاطه کرده اند و دلفین های زیبایی که سقف طبقه آخر قلعه را به خوبی جذاب کرده است. طبقه بالا آن نمایش شگفت انگیزی از نمای شهر را ارائه می دهد.

 

سالانه مسافران از راههای نزدیک و دور از این قلعه بازدید میکنند و به دیدن شکوفه های گیلاس زیبا در بهار و همچنین برگ های رنگارنگ پاییز می آیند. همچنین می‌توان در بازدید از این قلعه در محوطه داخلی کاخ نیز به قایق سواری پرداخت.

اوساکا ژاپن,قلعه اوساکا,اوزاکا

امکان قایق سواری در محوطه کاخ اوزاکا برای گردشگران

 

تاریخچه قلعه‌ی اوزاکا

این بنای زیبا در قرون ‌وسطی (سال ۱۵۸۳ میلادی) توسط هیدهیوشی تویوتومی، یکی از فرماندهان ژاپن ساخته شده است. هدف از ایجاد این دژ این بود که، بعد‌ها به مرکز حکومت تازه تأسیس او تبدیل شود که الگو گرفته از قلعه‌ی آزوچی بود. قبل از آن این دژ، معبدی برای راهبه‌های مبارز بود که در جنگ به آتش کشیده شد.

 

قلعه اوساکا جزء معدود بناهایی است که در ساخت آن کلیه فرماندهان جنگی نیز موظف به همکاری در ساخت بودند. ژنرال «کاتو کیوماسان» بزرگ ترین سنگ این قلعه را که higo shi نام دارد و با ۶ متر ارتفاع و ۱۴ متر طول، در نزدیکی دروازه جنوبی واقع شده است را از جزیره «شادو» به اوساکا آورد.

 

قلعه‌ی اوزاکا، فرماندهان متعددی به خود دید و نماد حکومت‌های مختلف شناخته شده است. این قلعه نقش مهمی در وحدت ژاپن در طول قرن شانزدهم و در دوره آزوچی-مومویاما ایفا کرده‌است. 

کاخ اوزاکا ژاپن,قلعه اوزاکا,اوساکا ژاپن

آشنایی با معماری کاخ اوزاکا

 

برای 15 سال این قلعه توسعه‌یافته‌تر و قوی‌تر شد و شهر اوساکا نیز روز به ‌روز در امور اقتصادی، تجاری و سیاسی رونق پیدا کرد. به‌ مرور زمان عمارت‌های متعددی توسط فئودال‌های دیگر ساخته شد.2 سال پس از مرگ هیدهیوشی سربازان او در جنگ شکست خوردند.

 

بعد از شکست هیدهیوشی در سال ۱۶۱۵ م، قلعه اوساکا نیز فروریخت اما «شگون» بلافاصله پس از شکست هیدهیوشی برای حفظ قدرت اش، قلعه را بازسازی کرد. اما مجدداً بعد از سقوط «Shogunate»، قلعه نابود شد.

قلعه اوزاکا,قلعه اوزاکا ژاپن,دیدنی های ژاپن

قلعه تاریخی اوزاکا یکی از جاذبه های گردشگری ژاپن

 

معماری قلعه‌ی اوزاکا

ساختمان هشت طبقه این کاخ پرشکوه که طی سالهای ۱۵۸۳ تا ۱۵۹۸ میلادی بنا گردیده دارای 13 بخش است که شامل دروازه‌ها و برج‌های بزرگ است.

 

این قصر زیبا که پیرامون آن را یک خندق بزرگ آب احاطه کرده بر روی یک سکوی سنگی مرتفع به شکل هرمِ ناقص احداث شده بوده تا از هر گونه امکان حمله و هجوم جنگجویان در امان بماند.

 

برج اصلی قلعه، ۲۴ متر ارتفاع و ۵ طبقه دارد که چشم اندازی زیبا از شهر را ارائه می دهد. 

دیوار‌های آن 30 متر ارتفاع دارند که با بلوک‌های بزرگ سنگی ایجاد شده‌اند و قسمت مركزی آن بطور دیوارهای پیچ به دنبالچ متحدالمركزی  احاطه گردیده است.

کاخ اوزاکا,قلعه اوزاکا,جاذبه های گردشگری جهان

تصاویری از مناظر زیبای قلعه اوزاکا

 

یکی از ویژگی‌های جالب‌ توجه قلعه‌ی اوزاکا، سقف برج شماره 8 است که به شکل دلفین ساخته‌ شده است و با کاشی‌هایی زینتی و حکاکی‌هایی به شکل ببر باروکش طلا خودنمایی می‌کند. همچنین در هر طبقه‌ی آن تکه‌ای جواهر گران ‌قیمت به نمایش گذاشته‌ شده است.

 

در ساخت این قلعه، 60000 کارگر طی 18 ماه فعالیت کردند تا بنایی ایجاد کنند که در آن هیدهیوشی ثروت خود را به همه نشان دهد. درنهایت این اثر با نقره، طلا و جواهرات فراوان ساخته شد که تا به امروز چشم همگان را خیره می‌کند.

کاخ اوزاکا,جاذبه های گردشگری ژاپن,ژاپن

نمای خارجی کاخ اوساکا

 

تخریب قلعه‌ی اوزاکا

توسعه و بازسازی قلعه‌ی اوزاکا بعد از مدت‌ها قلعه‌ی اوزاکا مورد مرمت قرار گرفت و دیوارها و خندق‌ها دو برابر حفر شد مورد استفاده قرار گرفت اما در دوره‌های مختلف مورد اصابت صاعقه، آتش‌سوزی، بمباران‌های جنگ جهانی دوم و گردباد قرار گرفت و شکوه خود را از دست داد. این قلعه از سال ۱۵۸۳ تا ۱۸۶۸ مورد استفاده قرار گرفت.

 

بازسازی عظیم و پرهزینه قلعه‌ی اوزاکا

قلعه اوزاکا، مانند بسیاری از قلعه ها و معابد قدیمی ژاپن، در طول تاریخ خود چندین بار آسیب دیده و بازسازی شده است. قلعه‌ی اوزاکا در طی تاریخی بر اثر جنگ ها و کشمکش های پی در پی دو یا سه بار ویران گردیده اما بدلیل اهمیت زیادی که برای سران ژاپنی داشته هر بار بهتر از بار نخست بازسازی شده است.

 

در نهایت، در سال 1995 بازسازی عظیم و پرهزینه‌ای انجام شد، کاشی‌های تزئینی طلایی از جای خود درآورده شده و تمیز شدند و کاشی‌های مسی نصب شدند، در نهایت این قلعه‌ی رویایی شکوه خود را دوباره به دست آورد. قابل ذکر است است که پوسته سازه به شکل سنتی خود حفظ گردیده است.

قلعه اوزاکا,شهر اوزاکا,کاخ اوساکا

نمایی از قلعهٔ اوساکا، محوطهٔ باغ نیشی‌نومارو و دورنمای شهر اوساکا در ژاپن

 

موزه قلعه‌ی اوزاکا

نکته قابل تأمل در خصوص این سازه ارزشمند موزه ای است که در درون آن احداث شده است.  تمام هشت طبقۀ این ساختمان زیبا به موزه تبدیل شده و مواردی در خصوص فرهنگ و تاریخ گذشته کشور ژاپن جهت بازدیدکنندگان قرار داده گردیده است.

 

موزه قلعه واقع در داخل ساختمان اصلی مجموعه ای عظیم از حدود 100000 اشیا تاریخی مانند شمشیر، زره، پرتره، نقاشی، چاپگر چند منظوره چوبی و صفحه نمایش تاشو است. موزه بزرگ از طبقه دوم تا طبقه هشتم گسترش یافته است.

کاخ اوزاکا,زیباترین کاخ های جهان,ژاپن

آشنایی با کاخ تاریخی و زیبای اوزاکا در ژاپن

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

رای خود درباره این پست انتخاب کنید
  • icon
  • icon
    نظرات
      arrow