شرایط تهیه بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان و نوزادان نگاهی به قوانین مربوط به تهیه بلیط قطار و اتوبوس برای نوزادان و کودکان 


			
		شرایط تهیه بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان و نوزادان
		نگاهی به قوانین مربوط به تهیه بلیط قطار و اتوبوس برای نوزادان و کودکان 
0دانستنی های سفر با قطار و اتوبوس برای کودکان

 

تصور نکنید برای مسافرت با قطار، برای کودکان و نوزادان نیازی به تهیه بلیط ندارید. در صورتی‌ که کودک در زمان سفر بیشتر از 2 سال و کمتر از 12 سال داشته باشد، شما فقط نصف هزینه بلیط را خواهید پرداخت و چنانچه نوزاد شما کمتر از دو سال داشته باشد فقط 10 درصد بلیط قطار یعنی فقط بهای بیمه مسافر را لازم است بپردازید. در این مطلب از بیتوته شما را با قوانین تهیه بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان آشنا می کنیم.

مسافرت با قطار یکی از پرمخاطب‌ترین و محبوب‌ترین انواع سفر است و یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانیم آن را در خاطراتمان ثبت کنیم. قطار و ریل‌های آهنی نماد توسعه و پیشرفت هر کشوری هستند.

 

قطار بعد از هواپیما پرمخاطب‌ترین وسیله نقلیه برای سفر است. ازآنجایی‌که کودکان در این سن درک تازه‌ای از سفر و وسایل و شرایط آن پیدا می‌کنند بهتر است وسله نقلیة مناسبی را انتخاب کرده که کودک ذهنیت مثبتی نسبت به سفر پیدا کند.  

 

سفر با قطار به دلیل فضای امن و راحت و هم چنین هزینه متوسط آن بین قیمت بلیط اتوبوس و قیمت بلیط هواپیما  برای کودکان و والدین لذت‌بخش‌تر است همچنین کودکان از مسافرت با قطار استقبال بیشتری می‌کنند؛ زیرا آنها می‌توانند به‌راحتی در قطار بازی کرده و هنگام خستگی روی تخت‌های قطار به استراحت بپردازند.

 

قطار با داشتن فضای بزرگ‌تر از سایر وسایل نقلیه و همچنین امکاناتی مانند سرویس‌های بهداشتی در ابتدا و انتهای واگن و سالن غذاخوری، یک مسافرت راحت، بی‌دغدغه و خاطره‌انگیز را می‌تواند برای خانواده رقم بزند.

 

نکات سفر با کودکان با قطار و اتوبوس, بلیط قطار برای کودکان زیر سه سال, بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان و نوزادان

تهیه بلیط قطار برای کودکان بالای 2 سال الزامی است

  

هزینه بلیط قطار با توجه به نوع قطار، درجه قطار، طول مسیری که با قطار طی می‌شود و انتخابی که ما هنگام تهیه بلیط قطار انجام داده‌ایم از نظر خدمات، امکانات پذیرایی، میان‌وعده، سیستم‌های تصویری و صوتی با هم متفاوت می‌باشد. 

 

بعضی از خانواده‌ها فکر می‌کنند که کودک و نوزاد آنها چون به سن قانونی نرسیده است نیازی به تهیه بلیط سفر ندارند، اما بهتر است بدانید که در مسافرت با  قطار باید هزینه هر سفر را با توجه‌ به شرایط سنی اشخاصی که می‌خواهند سفر کنند پرداخت کنید. 

 

• در سفر با قطار افراد بالای 12 سال بزرگسال محسوب شده و این افراد بهای کامل بلیط قطار را  باید پرداخت کنند. برای افراد 2 تا 12 سال که کودک محسوب می‌شوند بلیط باید نیم‌بها پرداخت شود و برای نوزادان کمتر از 2 سال فقط کافی است که 10 درصد مبلغ کل بلیط پرداخت شود. یعنی فقط هزینه بیمه مسافر از آنها دریافت می‌گردد.

 

• در صورت خرید بلیط نیم‌بها و عدم حضور کودک در قطار، رئیس قطار وظیفه دارد مابه‌التفاوت بهای بلیط تا تمام‌بها را با صدور قبض از مسافر دریافت نماید.

 

 قیمت بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان و نوزادان, قوانین خرید بلیط برای کودک, هزینه بلیط قطار برای کودکان

مسافرت با قطار برای کودکان راحت تر می باشد

 

شرایط سنی خرید بلیط قطار

برای خرید بلیط قطار ارائه کارت شناسایی معتبر الزامی است و عواقب کارت‌هایی که در صورت بررسی مغایرتی داشته باشد با مسافر خواهد بود و همچنین نوجوان‌های کمتر از 17 سال به‌تنهایی مجوز خرید قطار را نداشته و نمی‌توانند از قطار به‌تنهایی و بدون خانواده استفاده کنند. ضمناً در هنگام ورود به قطار در قسمت چک بلیط، همراه داشتن کارت شناسایی معتبر الزامی است. 

 

چند توصیه به مسافران قطار که کودک یا نوزاد همراه دارند

• کودکان تحمل کمتری نسبت به بزرگسالان دارند؛ بنابراین والدین باید قبل از سفر، تمام شرایط کودک را که شامل غذا و استراحت کودک است را در نظر بگیرند. باید برای کودک چند میان‌وعده سبک، محبوب و فاسد نشدنی آماده کرده و همراه داشته باشید تا از گرسنگی و بدغذایی کودک و بهانه‌گیری‌های کودک که باعث سروصدا می‌شود جلوگیری کنید.

 

• در سفرهای طولانی برای اینکه کودک خسته نشود و حوصله‌اش سر نرود می‌توانید وسایل و اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش را که قابل حمل هستند همراه خود ببرید. به همراه داشتن تمام مدارک شناسایی معتبر برای سوارشدن به قطار الزامی است.

 

شرایط خرید بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان, بلیط قطار برای کودکان

هرگز کودک خود در راهرو قطار تنها نگذارید

 

• اگر کودک بیش فعال و یا فعال و یا نوزاد دارید تا حد ممکن وسایل سرگرمی همراه خود ببرید که مانع استراحت سایر مسافرین نشود.

 

• اگر همراه شما کودک و نوزادی در حال سفراست در صورت امکان یک کوپه دربستی برای خود تهیه کنید تا خود و کودکتان از سفر لذت بیشتری را برده و مزاحم دیگر مسافران نشوید.

 

• هنگام مسافرت با قطار به ساعت استراحت سایر افراد واگن‌ها و یا واگنی که در آن نشسته‌اید توجه کنید و اجازه ندهید کودک شما با سروصدا باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران شود.

 

• برای جلوگیری از اضطراب و باتوجه‌ به اینکه کوپه‌ها همه شبیه هم هستند هرگز کودک خود را به‌تنهایی به سرویس بهداشتی و یا بوفه و رستوران قطار نفرستید.  

 

• هنگام اقامه نماز به دلیل شلوغی سرویس‌های بهداشتی کودکانتان را نزد خود نگه داشته تا از گم‌شدن آنها جلوگیری شود.

 

• اگر کودکان شما اصرار به ترددکردن در واگن‌ها را دارند مشخصات آنها و واگن و کوپه خود را در اختیار آنها قرار دهید که در صورت لزوم از آن اطلاعات استفاده کنند. 

 

 شرایط خرید بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان, بلیط قطار برای کودکان, نکات سفر با کودکان با قطار و اتوبوس

برای سرگرمی کودکان وسایل بازی آنها را همراه خود بیاورید

 

هزینه سفر با اتوبوس برای کودکان و نوزادان 

سفر با اتوبوس، انتخاب اول بسیاری از افراد است که به دلایل مختلف کاری و تحصیلی و یا کسانی که مدام در حال سفر هستند، صورت می‌گیرد. سفر با اتوبوس یکی از راه‌های مقرون‌به‌صرفه است که با دیدن مناظر می‌توان از سفر بی‌نهایت لذت برد و با پیاده‌شدن در استراحتگاه‌های بین شهری و خرید کردن از آنها، خاطره سفر دوچندان می‌شود.

 

در اتوبوس افراد زیر 5 سال نیازی به تهیه بلیط اتوبوس نداشته و البته این شرایط برای زمانی است که می‌خواهید کودک خود را در آغوش بگیرد در غیر این صورت باید بلیط تهیه نمایید. افراد بالای 5 سال بزرگسال محسوب می‌شوند و تهیه بلیط برای آنها الزامی است. 

 

بلیط قطار برای کودکان, نکات سفر با کودکان با قطار و اتوبوس, بلیط قطار برای کودکان زیر سه سال

قوانین مسافرت با اتوبوس با کودک 

 

مسافرت با اتوبوس برای بچه‌ها بدون همراه

مسافرت بدون همراه برای کودکان، اگرچه امکان‌پذیر است؛ اما محدودیت‌هایی نیز دارد. در صورتی که کودک شما به‌تنهایی می‌خواهد سفر کند و زیر 15 سال سن دارد بایستی یک بزرگسال کودک را به همراه بیاورد و آن را به راننده بسپارد البته این موضوع باید با هماهنگی تعاونی موردنظر انجام گیرد.

 

هزینه سفر با اتوبوس برای کودکان و نوزادان, شرایط خرید بلیط قطار و اتوبوس برای کودکان

خواندن کتاب بهترین سرگرمی در هنگام مسافرت با اتوبوس 

 

چند توصیه به همراهان کودک

• اگر کودک شما به تنهایی می‌تواند در روی صندلی بنشیند حتماً برای او بلیط تهیه کنید؛ زیرا برای مدت طولانی نشستن در بغل، هم برای شما و هم برای کودک خسته‌کننده و کلافه‌کننده است.

 

• اگر مشکل مادی ندارید برای کودک خود دو بلیط تهیه کنید که در هنگام شب راحت روی صندلی دراز بکشد و بخوابد.

 

• در هنگام سفر به وضعیت آب‌وهوا و احتمالات دقت لازم را داشته باشید و لباس مناسب فصل و اضافه همراه داشته باشید.

 

• اگر کودک شما به سفرکردن در ماشین عادت ندارد و حالت تهوع دارد قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنید.

 

• اگر کودک شما کوچک است قبل از سوارشدن به اتوبوس پوشاک او را عوض کنید و اگر بزرگ‌تر است قبل از سوار شدن به اتوبوس او را به دستشویی ببرید.

 

• کودک خود را در جای خود سرگرم کنید همراه‌داشتن یک دفتر نقاشی و کتاب داستان و چند مدادرنگی گزینه مناسبی برای سرگرم‌کردن کودک شما است.

 

• خوراکی‌های خوشمزه بنا به سلیقه کودکتان گزینه خوبی می‌تواند باشد. مدنظر داشته باشید که از دادن غذاهای سنگین که باعث تهوع و اذیت‌شدن معده کودک شما می‌شود پرهیز کنید.

 

• در استراحتگاه‌ها همراه کودک خود از ماشین پیاده شده و به سرویس بهداشتی بروید و هم هوای تازه استفاده کنید.

 

• در هنگام سفر از صحبت‌هایی که باعث کنجکاوی کودک شما می‌شود بیشتر استفاده کنید.

 

• در هنگام رزرو بلیط در زمان‌هایی که کودکی همراه دارید بهتر است از اتوبوس‌های VIP استفاده نمایید چرا که هم فضای زیادی دارند و هم دارای امکاناتی مانند تلویزیون برای سرگرم‌شدن و میز برای غذاخوردن هستند و کودک آرامش بیشتری در این اتوبوس‌ها دارد.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

رای خود درباره این پست انتخاب کنید
  • icon
  • icon
    نظرات
      arrow