شناسایی سریع بیماری گیاهان با چسب زخم سوزنی

شناسایی سریع بیماری گیاهان با چسب زخم سوزنیکشف سریع بیماری ها و آفات گیاهان مختلف برای کشاورزان و نیز فعالان حوزه محیط زیست اهمیت زیادی دارد و یک فناوری جدید یافتن سریع پاسخ این سوال را تسهیل می کند. 

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، محققان از تولید برچسب های سوزنی خاصی خبر داده اند که با چسباندن آنها بر روی برگ گیاهان مختلف می توان در عرض چند دقیقه از بیماری های احتمالی این گیاهان مطلع شد.

 

تا پیش از این شناسایی بیماری های گیاهان مستلزم نمونه برداری از آنها و ارسال این نمونه ها به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل دی ان ای گیاهان بود. در برخی موارد نیز دانشمندان مجبور به بررسی مفصل و وقت گیر بافت ها و لایه های مختلف گیاهان و جداکردن اجزای آنها از طریق دستگاه های سانترفیوژ بودند که در بهترین حالت به صرف سه تا چهار ساعت وقت نیاز داشت.

 

اما پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی برچسبی از جنس یک پلیمر ارزان قیمت تولید کرده اند که در یک سمت آن انبوهی از سوزن های ریز نصب شده است. هر یک از این سوزن ها تنها ۰.۸ میلیمتر درازا دارند و در عرض چند ثانیه از مواد حاوی دی ان ای گیاه پر می شوند.

 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,بیماری گیاهان

 

سپس می توان در عرض چند دقیقه این دی ان ای ها را بررسی و بیماری گیاه را تشخیص داد. البته برای انجام مرحله دوم هنوز به تجهیزات آزمایشگاهی نیاز است. در حال حاضر بررسی های نهایی برای تکمیل این فناوری مورد نیاز است.

 

انتخاب رنگ