ساخت مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلول - بانک اطلاعات عمومی

۱۳۹۷/۰۳/۲۱ ساخت مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلول

			
		 ساخت مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلولمحققان برای اولین بار توانستند یک مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلول تولید و ساختار دی ان ای یک سلول را با دقت بسیار بالایی ترسیم کنند.

 به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، هسته سلول، مرکز فرماندهی فعالیت های آن است اما تحلیل رفتار ژنوم حجیم موجود در هسته که ابعادی 50 بار کوچکتر از قطر تار موی انسان دارد، کار ساده ای نیست.

 

درون هریک از سلول های بدن، یک رشته حجیم دی ان ای وجود دارد که با دی ان ای موجود در سایر سلول ها یکسان است. اما بخش عمده کدهای دی ان ای غیرفعال هستند. ترکیب تناوب ژنتیکی درون زنجیره دی ان ای که دائما فعال و غیرفعال می شوند، نقش آن ها را در فعالیت هر سلول تعیین می کند.

نقشه سه بعدی جدید نحوه استفاده دی ان ای از فضای درون هسته سلول را به همراه روش های تعامل نواحی مختلف کروموزومی با ساختار مولکولی محیط را با جزئیات بی سابقه ای نمایش می دهد.

محققان برای ساخت این نقشه از یک شیوه تحلیلی موسوم به SPRITE استفاده کردند. در این شیوه نواحی مختلف درون هسته با استفاده از بارکدهای مولکولی برچسب گذاری می شوند. تمام مولکول های موجود درون یک ساختار واحد پیچیده، برچسب یکسان دریافت می کنند و هریک از این ساختارهای پیچده برچسب منحصربه فردی دارد.

 

پس از انجام فعالیت سلول، متخصصان این بارکدها را بررسی می کنند تا نحوه و مکان تعامل مولکول های مختلف را با یکدیگر بررسی کنند.

 

تاکنون تصور می شد هر بخش از هسته و هر کروموزم در محدوده مختص خود قرنطینه شده است، اما در این تحقیقات مشخص شد برخلاف تصور پیشین، مجموعه ای ژن های متعلق به کروموزم های مختلف قادرند با یکدیگر ادغام شوند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell منتشر شده است.

 

ساخت مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلول

مطالب دیگری که شاید به خواندن آنها علاقه‌مند باشید